Internet si sectorul privat

Полемика о сетевых стандартах - что можно, что нельзя и как должно быть
Аватара пользователя
FAST-NET

 
Сообщения: 527
Зарегистрирован:
28 авг 2007, 20:10

Internet si sectorul privat

Сообщение FAST-NET 08 мар 2011, 11:51

Buna ziua.
Dupa ce am terminat de tras optica in toate blocurile 5,9 etaje din oras a aparut cererea acuta de a conecta sectorul privat adica gospodariile pe "pamint", este cineva care are vreun proiect de contructie eficient financiar si stabil in calitate.

Am facut calculele cu constructia a WIFI AP la fiecare 600m, adica sa creeze zone cite 300m de acoperire circulara, la clientii pina la 100m probleme nu sint, mai departe adica pina la 300m trebuie procurate modeme wifi ca minim 35$-45$ :( , dar totushi e wifi, e de dorit ceva mai bun, in sens final optica dar e scump. FTP nici nu ma gindesc, se termina cu primele fulgere. HCNA e prea scump si stabilitatea e aceiashi ca si la wifi.

Daca are cineva vreo idee, sau chiar o practica reala sugerati va rog.

Аватара пользователя
serii

 
Сообщения: 308
Зарегистрирован:
08 май 2005, 17:23
Откуда: Кишинев

Re: Internet si sectorul privat

Сообщение serii 01 апр 2011, 13:17

Erau la ucraina PoE microwatt misepareca, ele spuneau ca lucreaza si pina la 600 m utp(klar ca pe tros, ca de exemplu de la odessa kablu) asa ca in mediu poti da curent dintrun punct la distanta de pina la 600 m, si chiar in citeva directii! Switchiurile mai mari de 5-8 porturi la fiecare 100 metri nu cred ca osati trebuiasca! Magestralele principale clar ca cu fibra sau se poate sh prin ethernet over coaxial!
Cam asa ceva as face eu! Daca nu ai inteles :) pot sa desenez o schema
Скажи мне кто твой друг, и я скажу тебе кто ты!


Вернуться в Стандарты и технологии

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 6

cron